چرا کارکنان شما، شما را ترک می‌کنند؟

ا حالا فکر کردید چرا صورت کارمندانتان بی‌روح و ناراحت است؟ چرا آن­ها برای گرفتن نتیجه دیگر نمی­جنگنند؟ چرا وقتی به پایان ساعت کاری نزدیک می‌شوند­، جلوی دستگاه کارت زنی برای خروج از سازمان صف می بندند؟ چرا ایشان حاضر نیستند از روزهای تعطیل خودشان برای انجام کارهای مربوط به سازمان بگذرند؟ چرا گوششان برای شنیدن فرصت­های شغلی در سایر شرکت­ها حتی رقبا، تیز شده؟ کارکنان از اینکه عضو سازمان شما هستند، احساس افتخار می‌کنند؟ چرا کارکنانتان از محصولات شرکت‌های رقبا استفاده می‌کنند؟

با نگاه عمیق به مفهوم تعلق سازمانی می‌توانید جواب بسیاری از سؤالات بالا رو پیدا کرد.

تعلق سازمانی به میزان وابستگی عاطفی مثبت یا منفی کارکنان به شغل، همکاران، سازمان و مشتریان اشاره می­کند. هرچقدر تعلق سازمانی کارکنان بالاتر باشد، تمایلشان به کارکردن در سازمان افزایش می­یابد. از طرفی هرچه تعلق سازمانی کارکنان کمتر باشد، تلاش­های کاری کمتری خواهند داشت و حتی ترک خدمت در آن­ها افزایش می­یابد.­ مقوله تعلق سازمانی که گاهی از آن به عنوان تعهد سازمانی یاد می‌شود، با ماندگاری و صرف انرژی برای سازمان در ارتباط است.از اهمیت ویژه­­­ای برخوردار است. تحقیقات زیادی ثابت کرده‌اند که داشتن کارکنان با تعلق سازمانی بالا سرمایه­ای بس بزرگ می­باشد که منجر به خروجی بیشتر و با کیفیت بالاتر در سازمان می­شود. افراد با تعلق بالا سازمان را از آن خود می­دانند و به تلاش­هایی فراتر از انتظار برای رسیدن به نتایج سازمانی دست می­زنند. آن­ها از سازمان و مشتریان خود همواره حمایت می­کنند و سعی در ارایه بهترین خدمت به مشتریان خود دارند و به سازمان خود علاقمندند. بی­شک، سازمان برای آن­ها نقش مهمی را در زندگیشان بازی می­کند. این پرسنل همواره در راه رسیدن به اهداف سازمان تلاش می‌کنند و به آن­ها اعتقاد دارند. در تحقیقات بسیاری ثابت شده است که افراد به طور طبیعی می خواهند که کار کنند و یا حتی تمایل به کار سخت دارند. اما چه چیزی ایشان را از سخت‌کوشی وا   می­دارد، همان مسأله‌ای است که با پرداختن به موضوع تعلق سازمانی می‌توان به جوابش رسید.

از آنجا که نقش تعلق سازمانی در خروجی سازمان بسیار پراهمیت است، حتی قبل از مواجه شدن با علایم خطر کم شدن تعلق سازمانی می­توان آن­ را مانند سایر شاخص­های کسب و کار از جمله فروش، ROI نرخ بازگشت سرمایه، NPV ارزش خالص فعلی و غیره به کمک ابزار پرسشنامه اندازه­گیری نمود. لازم به ذکر است قبل از فرآیند سنجش، باید آمادگی لازم جهت انجام نظرسنجی وجود داشته باشد به طوری­که انجام ندادن آن از انجام دادن آن بدون داشتن برنامه مشخص بعدی بهتر است.

شاید همه ما تجربه داشتن روزهای خوب سرکار را داشته باشیم. با مروری کوتاه می توانیم از بین آن‌ها روزهایی را پیدا کنیم که رییس­مان، به خاطر نحوه مناسب انجام وظایفمان بازخورد داده و سپاسگزاری کرده است. انسان‌ها به طور طبیعی تمایل به احترام و دیده شدن توسط دیگران دارند. ارضای میل مورد توجه قرار گرفتن توسط مدیران بالادستی از راه‌های مختلف همچون فراهم آوردن فرصت‌های توسعه‌ای و ایجاد حس مهم بودن برای آن‌ها می‌تواند باعث افزایش انگیزه و تعلق سازمانی افراد می‌شود، به طور کلی بی توجهی مدیران به زیرمجموعه و کم اهمیت جلوه دادن کار آن‌ها منجر به حس بی‌تعلقی افراد نسبت به سازمان می‌شود. حتی کمبود حضور بالادستی‌ها و در نتیجه عدم رسیدگی آن‌ها به مجموعه منتهی به القای بی­تعلق سازمانی خواهد شد. هرچقدر افراد از لحاظ احساسی بیشتر درگیر سازمان و همکاران شوند، در راه رسیدن به اهداف سازمان بیشتر کوشش می‌کنند. ترسیم تصویر کلان سازمانی برای افراد و پیوند آن­ها با اهداف کلان و مشخص کردن نقش آن­ها در رسیدن به اهداف موجب بالارفتن تعهد و تعلق افراد می­شود. امروزه جایگاه سازمان در مقابل رقبا و اطمینان از موفقیت و مدیریت درست آن نیز به عنوان یکی از اهرم‌های مهم در بالا بردن تعلق سازمانی افراد در نظر گرفته می‌شود. فراهم کردن محیط کاری شاد برای کارکنان از دیگر عوامل افزایش تعلق سازمانی است. البته باید به این نکته دقت کرد که داشتن محیط کاری شادی‌بخش، همیشه به نفع سازمان تمام نمی‌شود. می‌توان با وجود کارکنان خوشحال، پیشبرد اهداف صورت نگیرد.

هزینه نگهداشت افراد با تعلق سازمانی پایین برای سازمان زیاد است. آن‌ها می‌توانند به عنوان عوامل ضد انگیزشی برای سایرین و در نهایت افت عملکرد سازمان و حتی کاهش سود عمل کنند. بنابراین مدیران ارشد می­توانند با توجه بیشتر به مقوله تعلق سازمانی به عنوان عامل مهم در عملکرد کارکنان، که نقش مهمی در تولید ایده و محصولات و خدمات شرکت دارد، سازمان خود را نسبت به سایرین متمایز کنند.

نویسنده: هیلا هوشنگی

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

دیدگاه‌ خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی

logo-radman-512

شرکت رادمان، در زمینه مشاوره مدیریت منابع انسانی، آموزش مهارت‌های انسانی و استعدادیابی فعالیت می‌نماید. مشاورین رادمان متخصص در ‍پیاده‌سازی نظام‌های نوین منابع انسانی در شرکت‌های مختلف هستند.

خبرنامه

برای اطلاع از جدیدترین مطالب مرتبط با منابع انسانی، در خبرنامه رادمان عضو شوید.