«صرفاً انجام وظیفه کردن»

اصطلاح «صرفاً انجام وظیفه کردن» را شنیده‌اید؟ اصطلاحی رایج در میان کاربران نسل جدید (دهه 60 به بعد) تیک‌تاک است که به معنای انجام کارهای محول‌شده بدون ذره‌ای کار اضافه است: اهداف تعریف‌شده را انجام می‌دهید اما پا را از آن‌ها فراتر نمی‌گذارید. رأس ساعت 5 بعد از ظهر از سیستم خارج می‌شوید تا با دوستان و خانواده وقت بگذارید و از «ذهنیت کار بی‌وقفه» اجتناب می‌کنید.

ممکن است کارفرماها از این موضوع خوششان نیاید (چه کسی از کارمند کم‌انگیزه خوشش می‌آید؟) اما به گزارش NPR در ایالات‌متحده، چنین رویکردی اشتباه است و باید آن را به چشم زمان لازم برای «خودمراقبتی»  در نظر گرفت. با توجه به نرخ بالای فرسودگی شغلی در سراسر جهان پس از همه‌گیری، می‌توان به آن به چشم حد و مرز گذاشتن برای کار نگاه کرد.

یکی دیگر از عبارت‌های پرکاربرد در این رابطه «به اندازه دستمزد کار کردن» است که معنایش شبیه به صرفاً انجام وظیفه کردن است و می‌گوید لزومی ندارد که بیشتر از آن‌چه دستمزد می‌گیرید کار کنید. کارگران جوان اغلب چنین احساساتی دارند:

عدم برقراری ارتباط: در حال حاضر، نسل جدید بیشترین دغدغه‌های مربوط به سلامت روان را دارند و انزوای کاری جواب نمی‌دهد (این‌که سال‌ها بدون هیچ‌گونه ارتباط ملموسی با همکاران خود، مشغول به کار باشیم). سرمایه‌های اجتماعی ما (یعنی شبکه‌ها، روابط و اعتماد‌ها) مانند چسبی عمل می‌کنند که گروه‌ها را در کنار هم نگه می‌دارند و دورکاری می‌تواند باعث احساس سرخوردگی در میان کارمندان شود.

ارتباط دائمی با محیط کار: اکنون بیش از هر زمان دیگری انتظار می‌رود که کارمندان 24 ساعته در دسترس باشند (حتی 9 شب تا 5 صبح). حتی ممکن است هیچ دفتر کاری (اعم از فیزیکی یا مجازی) در کار نباشد اما از همه انتظار می‌رود که به سیستم وصل بمانند. به این ترتیب، بسیاری از افراد این احساس را دارند که ساعت کاری هرگز به پایان نمی‌رسد. اما هیچ پاداشی هم برای جواب دادن به ایمیل‌ها در ساعت 10 شب وجود ندارد.

رویکرد متفاوت: نسل جدید مانند نسل‌های قبلی به شغلشان نگاه نمی‌کنند و بسیاری ما از ایده «شغل رؤیایی» فاصله گرفته و به دنبال شغلی هستیم که رؤیاهایمان را برآورده می‌کنند.

اگر کارفرما هستید، این موارد را در نظر بگیرید:

– بسیاری از نسل جدید واقعاً به دنبال کار کردن هستند. اما این‌که نسل جدید به دنبال کار ترکیبی و انعطاف‌پذیر هستند، به آن معنا نیست که قرار است بیشتر از دستمزدشان کار کنند یا بیش از اندازه سخت‌کوش باشند.

– ارتباط با کارفرماها مهم‌ترین عامل رضایت شغلی در میان این نسل است. این نسل هم انسان هستند و ارتباطات واقعی‌تر می‌توانند کارکنان جوان‌ را ترغیب کنند.

– هدفتان این است که کار انجام شود یا کارکنان را وادار به کار کردن کنید؟ ممکن است طرفداران ایده «انجام وظیفه صرف» زمان بیشتری را با اعضای خانواده بگذرانند یا از تفریحات مطلوبشان لذت ببرسند اما در عین حال وظایفی را که باید انجام می‌دهند. این امر منجر به تعادل بهتر بین کار و زندگی می‌شود.

اگر خودتان جزو کارمندان طرفدار ایده «انجام وظیفه صرف» هستید:

– هر گاه وسوسه شدید که کارتان را ترک کنید، به یاد داشته باشید که تجربه مهم‌ترین دارایی شما است و  40 تا 60 درصد درآمد خود تا پایان عمرتان را مدیون آن خواهید بود. پس سعی کنید به جای سخت‌تر کار کردن، هوشمندانه‌تر کار کنید.

– بسیاری از جاها هنوز کارمندان خود را سخت نگاه می‌دارند. از هر پنج کارمند، دو نفر به فکر ترک شغل خود هستند، اما نگرانی‌های اقتصادی وجود دارند. بنابراین اگر واقعاً به دنبال ترک کار خود هستید (نه فقط در فکرتان)، ممکن است کارها کمی کند پیش بروند.

– احتمالاً فقط شما این‌گونه نیستد. از اطرافیانتان مشورت بگیرید که چگونه بار کاری خود را مدیریت می‌کنند تا بهتر بتوانید تشخیص دهید کجا باید بایستید و مرزهایتان را مشخص کنید.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

مطالب پیشنهادی

logo-radman-512

شرکت رادمان، در زمینه مشاوره مدیریت منابع انسانی، آموزش مهارت‌های انسانی و استعدادیابی فعالیت می‌نماید. مشاورین رادمان متخصص در ‍پیاده‌سازی نظام‌های نوین منابع انسانی در شرکت‌های مختلف هستند.

خبرنامه

برای اطلاع از جدیدترین مطالب مرتبط با منابع انسانی، در خبرنامه رادمان عضو شوید.