حقوق و دستمزد شما چقدر مناسب است؟

مقدمه

به دلیل عدم شفافیت در بازار پرداخت و جبران خدمات ایران، بسیاری از افراد نسبت به میران دریافتی خود ناراضی هستنند. معیار مقایسه ایشان صرفا شنیده‌هایی است که لزوما هم قابل اعتماد نیست. از طرفی شرکت‌ها هم در تلاشند تا به نوعی سپر بلای شرایط رکود در اقتصاد شده و در تامین هزینه‌های زندگی یاری رسان کارکنان خود باشند. اما آن‌ها هم هم‌روزه با این سوال روبرو هستند که میزان پرداخت چقدر باید باشد. مخصوصا که این روزها، مصادف است با تعیین بودجه منابع انسانی برای سال جدید. در این نوشته سعی شده تا عوامل مهمی که در مسئله اساسی حقوق و دستمزد باید مورد توجه قرار گیرد، بررسی شود.

عدالت

لازم است بدانیم که هرچند اطلاعات پرداختی قرار است محرمانه باشد، اما فیش‌های حقوقی دست به دست می‌چرخد. حتی همسران شاغلین هم در خصوص آن با هم صحبت می‌کنند. چندی پیش، در یک جلسه آموزشی که مصادف شده بود با پرداخت عیدی و حقوق اسفند، کلاس مدتی مختل شد. به جای تمرکز بر مطالب همه توجه‌ها بر فیش‌ها بود. به کارنامه هم نگاه می کردند، با خود مقایسه می‌کردند. گاها هیجان زده می‌شدند و این چرخه ادامه داشت. افراد بیش از آنکه به میزان دریافتی توجه کنند، به مقایسه اقدام می‌کنند. یک نظام پرداخت مناسب باید عدالت را در بین افراد برقرار کند. اما حتما می‌دانید که عدالت به معنی برابری نیست. فرد باید متوجه شود که تلاش‌های او در مقایسه با دیگران در نظر گرفته شده است. در غیر این صورت، بی‌انگیزه شده و شروع به ارسال رزومه می‌کند.

توجه به بازار و شغل

هرچند اطلاعات مناسبی از بازار نیست، اما می‌توان نرخ خوبی را برای مشاغل تخمین زد. ما که به عنوان مشاور برای بسیاری از شرکت‌ها فعالیم دسترسی دقیقی به اطلاعات بازار ایران داریم. اما شما هم با تلاش و جستجو می‌توانید نرخ مشاغل بازار را کشف کنید. بدانید که قرار است کمتر از میانگین، در حد میانگین و بیش از میانگین پرداخت کنید. توجه به بازه پرداختی تکلیف شما را در مقابل درخواست‌ها مشخص می‌کند. لزوما همه افراد مناسب همکاری با شما نیستند. با کمک این اطلاعات انتظارات را مدیریت کنید. برای سنجش هر شغل به عواملی چون مهارت‌های مورد نیاز برای شغل، شرایط احراز آن شغل، اغنا و اهمیت شغل و وضعیت شغل در ساختار سازمانی توجه کنید. برای نمونه مشاغلی که در رده‌های بالای سازمانی هستند، بی‌شک به دلیل مسئولیت مدیریت افراد، نیاز به دریافت‌های مجزا هستند.

عوامل فردی

علاوه بر عامل بازار، سه پارمتر سابقه، تحصیلات و مهارت‌های تکمیلی از نظر افراد عام برای تعیین حقوق بسیار موثر است. متخصصین البته به مقوله دانش، مهارت و ویژگی فردی توجه می‌کنند که منتج از سه عامل قبلی است. نرخ بازار با کمک این سه عامل باید تبدیل به نرخ مختص به هر نفر گردد. معنی عدالت اینجا است که رعایت خواهد شد. میزان قابلیت‌های فردی را با کمک سنجش‌های دور‌ه‌ای و نظر مدیر مستقیم جویا شوید. معمولا تصحیح تفاوت بازار و فرد را با عاملی به نام حق جذب اعمال می‌کنیم. این مهم علاوه بر اینکه نشان می‌دهد به کارکنان توجه ویژه دارید، نظام آموزش و توسعه را هم تحکیم می‌کند. افراد را نسبت به توسعه فردی هوشیار نموده و در مسیر رشد انگیزه می‌دهد.

پرداخت‌های مبتنی بر عملکرد

امروزه در دنیا تاکید به کاهش پرداخت‌های مبتنی بر عملکرد زیاد شده و اصولا آن را اشتباه قلمداد می‌کنند. اما توجه کنید که شرایط اقتصادی ایران با دنیا قابل مقایسه نیست. تورم به عنوان یک عامل جدی و نگران کننده در ذهن همه افراد تاثیر گذار است. نبود سیستم‌های لیزینگ و خرید‌های اقساطی مطلوب نیز تفاوت شگرفی را ایجاد می‌کند. چراکه فرد برای تامین احتیاجات خود به پرداخت‌های نقدی نیازمند است. تازه اگر امروز پرداخت نکند، فردا گران‌تر خواهد شد. البته مدتی است با تلاش‌های دولت اوضاع بهتر شده و اثر روانی اتفاقات گذشته هنوز در ذهن‌ها باقی مانده است. بنابراین سعی کنید با راه‌اندازی نظام مدیریت عملکرد کارکنان، تلاش‌های فردی را قدردانی کنید. دستاوردها را ببینید و به آن پاداش دهید. این روش‌ البته که به سازوکار پیچید‌ه‌ای نیازمند است اما در ایجاد انگیزه برای تلاش بسیار موثر است.

جمع‌بندی

بر اساس آنچه مطرح شد، اگر برای طراحی نظام جبران خدمات خود زمان سپری کنید، کارشناسی کنید و کمی تحلیل تاثیر فراوانی بر بهبود عمکلرد کارکنان خواهید داشت. این بهبود از طریق افزایش انگیزه و میزان رضایت شغلی حاصل می‌گردد. از امروز تا انتهای اردیبهشت برای این مهم زمان دارید. پس دست‌ به‌کار شوید و زمان را از دست ندهید.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

مطالب پیشنهادی

logo-radman-512

شرکت رادمان، در زمینه مشاوره مدیریت منابع انسانی، آموزش مهارت‌های انسانی و استعدادیابی فعالیت می‌نماید. مشاورین رادمان متخصص در ‍پیاده‌سازی نظام‌های نوین منابع انسانی در شرکت‌های مختلف هستند.

خبرنامه

برای اطلاع از جدیدترین مطالب مرتبط با منابع انسانی، در خبرنامه رادمان عضو شوید.